+33 3.20.19.72.72 demex@demex.com

Резене

Category:

Product Description

Потекло :
Франција, Бретања

Калибри :
80/100, 100/120

Пакување :
Кутија 5 кг

Кулинарен аспект :
Резене е богат со влакна. Содржи многу добри пропорции на витамин Ц, провитамин А (или каротин), витамин Е (антиоксиданс) и витамин Б9 (или фолна киселина со доблести за имунолошкиот систем). Во однос на минералите, различните асоцијации му даваат диуретик својства.

Вкусен аспект
Отстранете ги надворешните листови од сијалицата, исплакнете со вода. Во зависност од вашите желби, јадете го сиров (салата, предјадење или дури и рендан на тестенини) или варен. Готвење 10-15 минути на пареа, 10 минути пржено или 45 минути во рерна.

has been added to the cart. View Cart